Program „Przedszkolak pamięta - 100- lecie Powstań Śląskich - 1919, 1920, 1921”

Program „Przedszkolak pamięta - 100- lecie Powstań Śląskich - 1919,  1920, 1921”

Czy pamiętacie, że

nasze przedszkole prowadzi program „Przedszkolak pamięta - 100- lecie Powstań Śląskich - 1919,  1920, 1921”. To trzyletni moduł rocznicowy do „ Przedszkolnego spaceru z historią – 100 lecie odzyskania niepodległości ”, który cieszył się takim zainteresowaniem w roku ubiegłym. Poważne tematy osadzono w środowisku najbliższym dziecku, patriotyczne wartości symbolizowane poprzez tablice pamiątkowe, monumenty, pomniki stały się celem ….spacerów.  Krąg „Małej ojczyzny” mierzony krokami stawianymi przez dziecięce stopy przybliżał skondensowaną wiedzę o polskości obecnej wokół, wyrastającej z historii, kształtującej teraźniejszość i wyznaczającej przyszłość.

Aktualnie realizowany moduł tematyczny zawęża się do treści odnoszących się do powstań śląskich; a ze względu na lokalizację niektórych obiektów i miejsc obok spacerów przewiduje też wyjazdy np. do Muzeum Powstań Śląskich do Świętochłowic. Pandemia pokrzyżowała przedszkolne plany. Mamy nadzieje, że kiedy będzie to możliwe wrócimy do zajęć w terenie. Dziś pozostały nam wspomnienia. I dlatego też

Zapraszamy

na wirtualną wyprawę, która przypomni, iż w rodzinach przedszkolaków są historie związane z powstaniami, że losy przodków i krewnych splotły się z tymi dramatycznymi wydarzeniami. Może w rodzinnych archiwach czy babcinych szufladach znajdują się dokumenty, informacje, którymi chcielibyście się Państwo z nami podzielić? Chętnie wykorzystamy je w dalszych częściach programu; przywołanie postaci, takich z krwi i kości sprawia, że przekaz jest bliższy dzieciom i trwalej zapada w pamięć.

Wspomnień czar płynie ze zdjęć, o czym przekonały się już przedszkolaki, gdy Pola z grupy „Słoneczek” przedstawiła fotografię w kolorach sepii odsłaniającą powstańczą przeszłość wpisaną w dzieje swojej rodziny.

Polecamy też

wszystkim, których zainteresowała tematyką książkę „II powstanie śląskie w Katowicach”, a także wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dla dociekliwych podajemy również informację, iż przy Muzeum Śląskim działa Pracownia Powstań Śląskich, która na swojej stronie ma wyszukiwarkę – można sprawdzić w powstańczym rejestrze dane osób z rodziny.

I wreszcie przyszła pora, by przedszkolaki z rodzicami rozpoczęły retrospektywną podróż w czasie.

Co pamiętają, co trzeba dopowiedzieć - okaże się, przy przeglądaniu prezentacji znajdującej sie w plikach.

Data dodania: 2020-05-18 22:51:13
Data edycji: 2020-05-18 23:04:49