Zwinne stopy i wąż

W tej zabawie dzieci uczą się chodzić ostrożnie i z uwagą, żeby nie potknąć się ani też nie zrobić zbyt dużego przewiewu. Najlepiej byłoby, żeby dzieci chodziły boso.

Potrzebne pomoce – dwie prostokątne gąbki, dla każdego, im więcej tym lepiej.

Uczestnicy – od 4 lat

Przebieg zabawy – Weźcie sobie dwie gąbki i siądźcie z nimi na podłodze. Jedną gąbkę postawcie pionowo na podłodze, na wąskiej stronie, tak by była możliwie najwyższa. Teraz postawcie druga gąbkę bardzo powoli na pierwszej, budując mały drapacz chmur.

Spójrzcie, jak utrzymują równowagą.

Czy potraficie zdmuchnąć górną gąbkę? Teraz zdmuchnijcie dolną gąbkę..Czy wiecie co przewróciło te gąbki?

Czy potraficie chodzić tak ostrożnie, aby wasze nogi nie spowodowały żadnego ruchu powietrza. Popatrzcie jak rozkładam, gąbki po całym pokoju. Proszę ustawić gąbki w linii prostej w dużych odstępach.

Teraz chciałaby, aby dziecko przeszło dookoła każdej gąbki. Idźcie powoli i ostrożnie, jeśli któraś się przewróci, postawcie ją z powrotem.

Gdy już poćwiczycie slalom, pozwólcie dziecku na dowolną zabawę z wszytkami gąbkami.. .

Most

Podczas tej zabawy dzieci uczą się chodzić powoli po linie i zatrzymać się pośrodku.

Dla każdej dwójki osób potrzebny jest grubszy sznurek o długości około 2 metrów.

Uczestnicy – od 4 lat

Przebieg zabawy- zdejmijcie buty i skarpetki. Weźcie sobie sznurek i połóżcie go prosto na podłodze. Każde dziecko staje na końcu sznurka, stawiając jedną stopę przed drugą. Poczujcie sznurek podeszwami swoich stóp.

Wyobraźcie sobie, że sznurek jest małym mostkiem, który biegnie nad strumykiem.

Kiedy powiem: Uwaga, gotowi, start..zaczniecie iść oboje powoli pomostku. Stawiajcie nogi po sznurku, aż spotkacie się pośrodku i powiecie sobie „ dzień dobry”. Tam mogą dotknąć się wasze stopy.

Czy potraficie teraz iść powoli po mostku do tyłu i zatrzymać się na końcu sznurka?..

Zrobiłyście to świetnie!

Dziki wąż

Podczas tej zabawy dzieci ćwiczą zdolność reakcji oraz koordynację między oczami a stopami. Jest to wesoła żywa zabawa, która sprawi im wiele radości.

Dla każdej pary dzieci lub dziecka z dorosłym potrzebna szeroka wstążka o długości około 1,5 m lub sznurek.

Uczestnicy – od 4 lat

Przebieg zabawy - zdejmijcie buty i skarpetki. W parach weźcie sobie sznurek. Jedna osoba trzyma koniec sznurka i porusza nim jak w te i z powrotem tak, że wygląda ona jak dziki wąż. Druga osoba próbuje załapać węża, stawiając na nim stopę. Dziecko, które złapało węża wprawia go teraz w ruch, a drugie próbuje łapać.

Jeśli poćwiczyłyście to już chwilę, to możecie spróbować złapać go ręką.

Chciałabym zobaczyć, czy potraficie złapać dzikiego węża, gdy porusza się on jeszcze szybciej. Dziecko, które trzyma węża może poruszać się po całym pokoju. Parzcie uważnie, gdzie jest wasz partner. Kiedy wąż jest złapany, następuje zmiana ról.

opracowała Barbara Szastok na podstawie książki Klausa W. Vopela „Witajcie nogi”

Data dodania: 2020-04-07 17:51:49
Data edycji: 2020-04-07 17:52:42