Bajka logopedyczna to wierszyk, krótka opowieść wymyślona lub zaczerpnięta z literatury, której bohaterem może być dziecko, Pan Języczek, zwierzątko lub jakaś postać. Może być całkowicie abstrakcyjna lub związana z aktualną sytuacją i wydarzeniami np. porą roku. W opowieść wplecione są ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe, onomatopeje oraz elementy ruchu. Umiejętnie włączone stanowią integralną część historii. Dorosły opowiada bajkę i pokazuje w odpowiednich momentach ćwiczenia usprawniające narządy mowy, polegające na pokazaniu określonego fragmentu bajki ruchem języka, warg, żuchwy – dziecko naśladuje. Ćwiczenia są wplatane w treść bajki tak, aby dzieci nie odczuły znudzenia i zmęczenia. Dzięki takim bajkom możemy w prosty sposób wykonywać te same ćwiczenia, ale w różnych historyjkach. To ciekawa alternatywa dla żmudnie powtarzanych ćwiczeń.
Bajki logopedyczne: usprawniają narządy mowy dziecka, uczą naśladowania, uwrażliwiają na różnorodność świata dźwięków, mobilizują do myślenia i poprawnej werbalizacji, wspomagają rozwój mowy, przygotowują do nauki czytania (poprzez usprawnianie słuchu).
WAŻNE:
W ten sposób dziecko będzie dokładnie widziało jakie ruchy powtórzyć. Dorosły natomiast będzie mógł przyjrzeć się, czy dziecko prawidłowo wykonuje polecenie.
Z dziećmi młodszymi lub słabo koncentrującymi się na zadaniach pracujemy krócej (możemy wykorzystać fragment bajki), ale za to częściej.
Jeśli ułożycie Państwo z dziećmi jakąś swoją bajkę i zechcecie się nią podzielić na przedszkolnej stronie prosimy o przesłanie jej na e-mail:
m.przedszkole67@onet.pl
TRZY ŁOSIE
ŚWIĘTY MIKOŁAJ
IGLOO
https://logopedadzieciecy.com.pl/index.php/bajki-logopedyczne/
https://www.youtube.com/watch?v=fvm8vHOxZOY
Bajka logopedyczna o Szymku, dla dzieci, które nie potrafią mówić głoski [sz]
Zgodnie z artykulacyjnymi normami rozwojowymi, głoski te pojawiają się w wieku pięciu lat, czasem nawet wcześniej. Jednakże u wielu dzieci sześcioletnich i siedmioletnich brak jest jeszcze prawidłowej realizacji tych głosek. Powodem trudności z wymową często jest niższa sprawność języka, który ma problemy z pionowym ruchem w części przedniej. Niekiedy jednak, przyczyny są bardziej skomplikowane.
https://www.youtube.com/watch?v=z9DFka-vvpA
BAJKA LOGOPEDYCZNA O SOWACH + zabawy sylabowe, wyrazowe, ćw. słuchowe i artykulacyjne
http://blog.mimowa.pl/index.php/2014/10/cwiczenie-na-za-mowienie-czesc-4-logopeda-z-leeds/#more-2415
40-203 Katowice
Al. Roździeńskiego 88