Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Zabawy sportowe

Zabawy sportowe

W górę i w dół

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas tej zabawy dzieci mogą eksperymentować z liczbami od jeden do dziesięciu. Poza tym muszą one podejmować decyzję, jak chcą rozwiązać dane zadaniem i szybko zareagować, aby przejść ze stanu ruchu do stanu spoczynku.

Dzieci, które dobrze sobie radzą z wersją jednoosobową, mogą pobawić się wspólnie z partnerem. Muszą wówczas położyć na podłodze wymaganą ilość części ciała jako para. „Stop dwa” ma wtedy oznaczać, że każde dziecko stoi na jednej i oboje trzymają się za ręce, aby utrzymać równowagę. Gdy dzieci mają dużo fantazji i i dobrze panują nad swoim ciałem, „Stop dwa” może oznaczać dla nich, że partner stoi na jednej nodze, pomagając drugiemu stać na głowie.

Uczestnicy – Od 5 lat.

Przebieg zabawy – Podczas tej zabawy będziecie biegać po sali, wołając przy tym „W górę i w dół”.Od czasu do czasu zawoła „Stop” i wypowiem jakąś liczbę np. Trzy. Wtedy musicie zatrzymać się i dotknąć podłogi trzema częściami ciała. Gdy zawołam „Dalej”, możecie znów biegać i wołać „W górę, w dół”.Czasem wypowiem większą liczbę, np. osiem. Jak możecie dotknąć podłogi :, gdy zawołam osiem?..

Rozwiązanie: pięć palców, dwie stopy, jedna ręka. Proszę zauważać i pochwalić oryginalne rozwiązania dzieci.

 

Mosty

Podczas tej zabawy dzieci mogą użyć swojej wyobraźni i wypróbować różne możliwości budowania mostu. Trenują przy tym mięśnie brzucha, tułowia, rąk i nóg. Wyrabiają orientację przestrzenną,i poczucie prawej i lewej strony ciała.

Pomoce – Dla każdego dziecka mała poduszka (około 30cm x 30cm).

Uczestnicy – Od lat 4.

Przebieg zabawy – Weźcie sobie poduszkę, połóżcie przed sobą na podłodze. Chciałabym zobaczy jak przerzucacie nad nią most ze swojego ciała. Wyobraźcie sobie, że poduszka jest małą kałużą. Gdy zbudujecie nad nią ładny mostek, mały piesek będzie mógł przejść nad nią nie mocząc sobie łapek.

Możecie zbudować ten most stojąc na jednej nodze i jednej ręce, a druga noga i ręka będą uniesione w powietrzu.

Czy możecie pokazać jeszcze inne możliwości  zbudowania mostu nad poduszką?…

 

Taniec przed zaśnięciem

Podczas tej zabawy dziecko może z czułością skoncentrować się na swoim zwierzątku i wymyślić dla niego taniec przed zaśnięciem. Użyta do tego chusta daje dzieciom możliwość poruszania małych mięśni oraz wprawienia w delikatny ruch wszystkich części swojego ciała. Zabawa wzmaga koncentrację u dziecka oraz wyczucie estetyczne.

Pomoce – Dla każdego dziecka pluszowe zwierzątko, chusta szyfonowa oraz poduszka lub kocyk dla przytulanki. Łagodna muzyka (np. J. Brahms „ Kołysanka”).

Uczestnicy – Od 3 lat.

Przebieg zabawy – Za chwilę będziecie mogli ułożyc do snu swoje zwierzątko. Połóżcie je na podłodze. Teraz weźcie kolorowa chustę. Gdy zacznie grać muzyka, poruszajcie chusta w powietrzu tak, jakby ona tańczyła. Jeśli chcecie, możecie pozwolić chuście tańczyć nad zwierzątkiem, przed nim, za nim z boku, jak uważacie. Poruszajcie chustą tak aby pomogła ona zasnąć waszemu zwierzaczkowi. Gdy muzyka umilknie zatrzymajcie się i trzymajcie chustę nad zwierzątkiem, otwórzcie dłoń i popatrzcie, jak chusta opada na podłogę.

Proszę włączyć muzykę i ewentualnie powtórzyć któreś z poleceń.

Teraz puszczę muzykę jeszcze raz. Podnieście chustę z podłogi. Tym razem będziecie bardzo delikatnie tańczyć z chustą w rytm muzyki. Wyobraźcie sobie, że wasze zwierzątko przygląda się wam i jest bardzo zadowolone. Gdy muzyka umilknie, zatrzymajcie się, otwórzcie dłoń i pozwólcie opaść chuście na podłogę.

Opracowała Barbara Szastok na podstawie książki Klausa W. Vopela „Witajcie uszy”.

Data dodania: 2020-05-18 22:28:37
Data edycji: 2020-05-18 22:34:15
Ilość wyświetleń: 314
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

40-203 Katowice

Al. Roździeńskiego 88

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej