Zabawy na Dzień Dziecka

Błędny rycerz

Gdzie
– Łąka, plaża, duża sala.

Co potrzebne – nic.

Uczestnicy – Od 5 lat.

Liczba graczy musi być podzielna przez trzy plus jeden. Dzielimy dzieci na te stojące w parach tworząc twierdze, i na rycerzy którzy stoją w twierdzach. Jeden z graczy jest błędnym rycerzem, krąży między twierdzami. Na znak dany przez prowadzącego otwierają się drzwi twierdz, a gracze w parach podnoszą ręce. Rycerze wybiegają ze swoich twierdz szukają innej, jeszcze wolnej. Także błędny rycerz szuka twierdzy, którą mógłby zająć. Jeśli mu się to uda błędnym rycerzem zostaje inny rycerz.

Sztafeta

Gdzie – Miejsce przestronne, bez przeszkód, z wyraźnie zaznaczonymi miejscami startu i półmetka.

Co potrzebne – Pałeczka dla każdej drużyny, dwa pachołki.

Uczestnicy – Od 4 lat.

Każda drużyna powinna składać się z takiej samej liczby graczy, w przeciwnym razie jeden z członków drużyny mniej licznej musi biec dwa razy.

Drużyny ustawiają się w rzędach na linii startu. Pierwsi gracze trzymają w ręku pałeczkę. Na sygnał biegną do pachołka, obiegają go i wracają przekazując pałeczkę następnemu graczowi. W ten sposób cała drużyna pokonuje bieg. Zwycięża ta, który zakończy wyścig w najkrótszym czasie, nie popełniając błędów i nie gubiąc pałeczki.

Piłka parzy

Gdzie – Łąka, plaża, duża sala.

Co potrzebne – Piłka średniej wielkości.

Uczestnicy – Od 5 lat.

Ile osób – Cała grupa przedszkolna, dwie prowadzące.

Grupa przedszkolna podzielona jest na dwie drużyny. Dzieci ustawiają się w szeregu po przeciwnych stronach sali gimnastycznej lub masowej sali. Zwrócone są do siebie twarzami. Prowadzące nauczycielki stają w środku sali z piłką, którą podają sobie i celują w nogi przebiegających dzieci. Gdy nauczycielka prowadząca zawoła „Piłka parzy” dzieci przebiegają na drugą stronę sali, a nauczycielka rzuca piłkę nisko nad ziemią. Zadaniem dzieci jest przebiec na drugą stronę i nie dać się „sparzyć” przez piłkę. Dziecko „sparzone” odpada z gry lub zostaje pomocnikiem jednej z prowadzących. Dziecko, które nie zostanie zbite otrzymuje punkt.

Opracowała Barbara Szastok na podstawie „Gry i zabawy na powietrzu” Marsilio Parolini

Data dodania: 2020-06-01 23:08:27
Data edycji: 2020-06-01 23:10:51