Zabawy

Złamana noga

Podczas tego ćwiczenia nawet bojaźliwe dzieci mogą nauczyć się skakania na jednej nodze w zupełnie automatyczny sposób. (Czterolatki powinny być w stanie skoczyć kolejno sześć razy na odległość 60-100 cm, pięciolatki potrafią w zasadzie skoczyć osiem do dziesięciu razy pod rząd i pokonać odległość 1,20-1,50 m.)

Jest to także wspaniała okazje do ćwiczenia współpracy i gotowości niesienia pomocy innym. Dzieci mogą wzmocnić swoje zaufanie do innych członków grupy, jak również do prowadzącego.

Pomoce – Dla każdej trójki dzieci stary koc.

Uczestnicy – Od 4 lat.

Przebieg zabawy – dobierzcie się po trzy osoby i weźcie koc. Pokażę wam zabawę, która nazywa się „Złamana noga”. Dwoje dzieci jest ratownikami, którzy przejechali karetką pogotowia. E roli karetki wystąpi koc. Złóżcie go tak, by mogło na nim leżeć dziecko, i połóżcie go na podłodze. Wyobraźcie sobie, że trzecie dziecko miało wypadek. Złamało nogę. Dziecko ze złamaną nogą powinno leżeć w odległości około 1 metra od koca. Zastanawia się ono, którą nogę złamało. Potem powinno ostrożnie wstać i podskakując dojść do karetki. Tam czekają ratownicy. Kładą chore dziecko na kocu i wiozą je do szpitala. Szpital jest u mnie, i ja będę zaczarowywała dzieci, aby stały się znów zdrowe. Gdy „zranione” dziecko przybędzie do szpitala, można wżyć następujących słów: „podobasz mi się o wiele bardziej kiedy jesteś zdrowy”.

Wylecz się, nóżko mała, abyś znowu nam biegała.

Proszę odesłać pierwszą trójkę, aby teraz kolejne dziecko mogło uleczyć swoją chorą nogę. Należy zwrócić uwagę na to, aby każde dziecko mało szansę poeksperymentować ze złamaną nogą.

OGIEŃ NA GÓRZE

To prosta zabawa pochodząc z Kenii ćwiczy szybkość reagowania i umiejętności skupiania uwagi. Sposób poruszania jest bardzo prosty. Dzieci muszą spróbować jak najszybciej przejść z pozycji leżącej i stanąć.

Uczestnicy – Od 4 lat.

Przebieg zabawy – Podczas tej zabawy należy uważnie słuchać. Wszystkie dzieci kładą się na podłodze. Ja będę strażnikiem. Będę mówiła różne rzeczy: mleko w szklance, złata rybka w akwarium, dzieci w przedszkolu, cukierki w torebce itd. Możecie wtedy wygodnie leżeć na plecach i odpoczywać. Ale kiedy powiem „Ogień na górze!”, musicie szybko skoczyć w górę i stanąć prosto. Kto podniesie się na końcu jest nowym strażnikiem.

Inne warianty tej zabawy to : ogień w domu, ogień w lesie, ogień w kuchni itp.

Data dodania: 2020-06-24 22:54:36
Data edycji: 2020-06-24 22:59:47