ZABAWY

Fory

W oparciu o klasyczna zabawę w łapanie, kierujemy uwagę dziecka na różne części ciała. „Fory” najlepiej wypróbować na dworze, bez ograniczania pola gry.

Uczestnicy – Od 4 lat.

Przebieg zabawy – Chciałabym zaprosić was do szczególnej zabawy, która przebiega tak:

Ustawcie się na naszym polu do zabawy. Jedno z was rozpoczyna grę zostając łapaczem. Gdy zawołam „Start”, łapiący postara się dotknąć któreś z dzieci w plecy, w ramiona, w łokieć, w kolano, w stopę, w głowę, gdzie tylko chce. Kiedy mu się to uda, wtedy dotknięte dziecko staje się nowym łapiącym. Zanim zacznie ono łapać, kładzie ono rękę na dotkniętym miejscu swojego ciała. Także gdy zacznie łapanie, musi ono cały czas trzymać tam rękę. Na przykład, gdy zostało dotknięte w głowę, wówczas podczas polowania trzyma rękę na głowie.

Jakie są najlepsze miejsca, gdzie łapiący może dotknąć uciekające dziecko?

Wyobraź sobie

Podczas tej zabawy stawiamy dzieciom wymyślone zadania, które kierują ich uwagę na ważne części ciała.

Uczestnicy – Od 4 lat.

Przebieg zabawy – Ustawcie się na sali i stójcie spokojnie. Za chwilę pokażecie mi, jak czuje się ta część ciała, którą wam opiszę.

1.Wyobraźcie sobie, że wasze obie dłonie są z ołowiu. Czy możecie mi pokazać, jak wasze dłonie się wtedy czują?…

2.Wyobraźcie sobie, że wasza prawa ręka jest nadmuchanym balonikiem. Czy możecie pokazać mi jak czuje się wasza prawa ręka?

3.Wyobraźcie sobie, że wasze całe ciało jest zrobione z gumy. Czy możecie pokazać mi jak się wtedy czujecie?

4.Wyobraźcie sobie, że wasz brzuch jest stawem pełnym wody. Czy możecie pokazać mi jak się wtedy czujecie?

5.Wyobraźcie sobie, że wasze całe ciało jest wielkim płomieniem. Czy możecie pokazać mi jak się wtedy czujecie?

6.Wyobraźcie sobie, że wasze ramiona są skrzydłami ptaka? Czy możecie pokazać mi jak się wtedy czujecie?

7.Wyobraźcie sobie, że wasze stopy są w butach żołnierskich, maszerujących wzdłuż ulicy. Czy możecie pokazać mi jak się wtedy czujecie?

8. Wyobraźcie sobie, macie zamiast pleców grzbiet kota. Czy możecie mi pokazać jak to odczuwacie?

9.Wyobraźcie sobie, że macie nos królika. Czy możecie pokazać mi co wtedy odczuwacie?

10.Wyobraźcie sobie, że wasze usta są paszczą lwa, które groźnie warczy w kierunku odwiedzających zoo. Czy możecie pokazać mi jak się wtedy czujecie?

11.Wyobraźcie sobie, że wasze ciało jest małym piórkiem, które niesie wiatr. Czy możecie pokazać mi jak się wtedy czujecie?

12.Wyobraźcie sobie, że wasze ciało jest kroplą deszczu, który spada z nieba na ziemię. Czy możecie pokazać mi jak to odczuwacie?

Opracowała Barbara Szastok na podstawie książki Klausa W. Vopela „Od stóp do głów”.

Data dodania: 2020-06-22 22:26:27
Data edycji: 2020-06-22 22:34:06