Podczas tej zabawy dzieci ćwiczą toczenie małych piłeczek do celu, zatrzymywanie ich lub łapanie.
Pomoce – Dla każdego dziecka piłeczka tenisowa.
Uczestnicy – Od 4 lat.
Przebieg zabawy – Usiądźcie sobie po sześć osób w kole na podłodze. Rozstawcie nogi bardzo szeroko, stopami dotykając stóp dzieci siedzących obok was. Zaczynajcie od jednej piłki. Toczcie ją od jednego dziecka do drugiego po przekątnej koła. Nadajcie piłce odpowiedni rozmach, aby szybko dotarła do innego dziecka. Nie rzucajcie piłek, lecz toczcie je po podłodze. Wasze nogi są granicą, która pozwoli zatrzymać piłkę. Nawet gdy potoczy się na zewnątrz, nie wstawajcie, ponieważ koło może mieć wtedy dziurę.
Proszę podawać każdemu z zespołów coraz więcej piłek w odpowiednich odstępach, aż wszystkie dzieci otrzymają po piłce. Od czasu do czasu należy wprowadzić przerwy, podczas których grupa pozbiera zgubione piłki.
Bawiąc się w „Pilnowanie zajęcy” dzieci uczą się zatrzymywać małą piłeczkę. Gdy zapoznają się już z tym zadaniem, dwoje lub troje z nich może wyjść na środek koła, aby sprawnie i szybko toczyć piłki.
Pomoce - 3 lub 4 piłeczki do tenisa.
Uczestnicy – Od 4 lat.
Przebieg zabawy – Ustawcie się w kole i zróbcie mały krok do tyłu. Rozstawcie szeroko nogi, dotykając się stopami. Chciałabym pokazać wam zabawę, która nosi nazwę „Pilnowanie zajęcy”. Ta piłka jest zającem, a wy jesteście płotem, który otacza zające. Zając bardzo chce uciec, a wy macie mu w tym przeszkodzić. Najpierw to ja wyjdę na środek z małym zajączkiem. Wy pochylcie się nieco i połóżcie ręce na kolanach. Za chwilę potoczę piłkę pomiędzy nogami któregoś z dzieci. Dziecko to spróbuje rękami zatrzymać piłkę. Gdy zającowi uda się wybiec na zewnątrz pomiędzy nogami dziecka, powinno ono złapać piłkę i znowu przynieść do koła. Czy zrozumiałyście na czym polega zabawa?…
Proszę rozpocząć zabawę z zającem i ustalić szybkość, z jaką piłka ma się toczyć, biorąc pod uwagę możliwości dzieci. Nieco później wprowadzamy drugiego i trzeciego zająca. Dzieci, które zatrzymały zająca ostrożnie toczą go do prowadzącego zabawę. Gdy dobrze już rozpoznają zabawę, na środek koła może wyjść dwoje dzieci i pomagać zającowi uciekać. Proszę wymieniać dzieci co kilka minut. Zauważą Państwo zapewne, że dzieci w trakcie gry będą automatycznie zawężać krąg. Proszę kazać im zrobić od czasu do czasu mały krok do tyłu, aby koło było wciąż okrągłe i przejrzyste.
Opracowała Barbara Szastok na podstawie książki Klausa W. Vopela „Witajcie ręce”.
40-203 Katowice
Al. Roździeńskiego 88