ZABAWY

Ziemia i Księżyc

Jest to interesująca zabawa dla starszych dzieci, która sprawia im wielką przyjemność. Próbują one poruszać jednocześnie obiema rękami i dostosować odpowiednie ruchy w górę i w dół do ruchów piłki.

Pomoce – Okrągła chusta do odbijania piłek (ewentualnie obrus lub coś podobnego): jedna piłka duża i jedna mała.

Uczestnicy – Od 6 lat.

Przebieg zabawy – Chciałabym zaprosić was do zabawy, która nosi nazwę „Ziemia i Księżyc”. Nie jestem pewna, czy uda wam się ona już za pierwszym razem, ale możecie przecież ćwiczyć i stawać się coraz lepsi.

Ustawcie się tworząc koło i złapcie chustę obiema rękami. Ręce powinny znajdować się na poziomie bioder. Za chwilę położę na obrusie wielką piłkę. To będzie Ziemia, a wy zaraz spróbujecie obracać nią wkoło tak, jak obraca się ona wokół Słońca...Następnie dochodzi Księżyc, będzie nim ta mała piłeczka. Oba ciała niebieskie powinny zataczać na niebie swoje kręgi. Może zrobi się przy tym spore zamieszanie.

Tańczące ręce

Jest to wspaniała zabawa, podczas której dzieci używają w zróżnicowany sposób obu rąk. Jednocześnie pozwala im ona zintegrować akustyczne i wzrokowe ruchem.

Pomoce – Dla każdego dziecka wielki arkusz papieru, cztery kredki świecowe o wyrazistych kolorach, np. niebieski, czerwony, żółty, zielony. Muzyka instrumentalna o różnym charakterze i tempie. (Można samemu grać na tamburynie na różne sposoby).

Uczestnicy – Od 3 lat.

Przebieg zabawy – Weźcie sobie wielki arkusz papieru i cztery kredki świecowe w różnych kolorach. Połóżcie papier na podłodze i połóżcie się sami przed nim. Przejdę między wami i narysuję każdemu dziecku małe kółeczko na środku papieru. Gdy zacznie grać muzyka, będziecie rysować wielkie koła wokół kółeczka pośrodku. (około 1-2 minut)

Czy potraficie rysować koła również w odwrotnym kierunku?…

Proszę puścić łącznie cztery interesujące fragmenty muzyki, każdy przez około 60-90 sekund. Przy każdym nowym fragmencie dzieci powinny wybrać nowy kolor i znów rysować koła w obu kierunkach.

A teraz przewróćcie kartkę na drugą stronę. Każdemu dziecku narysuję tu coś nowego. Proszę narysować krzyżyk dla każdego dziecka na środku kartki oraz dwa duże koła, z prawej i lewej jego strony.

Teraz weźcie w każdą rękę kredkę w kolorze,który wam się podoba i rysujcie obiema rękami wielkie koła po obu stronach krzyżyka. Patrzcie na krzyżyk i malujcie obiema rękami wielkie koła...(1 minuta)

Data dodania: 2020-06-16 20:55:44
Data edycji: 2020-06-16 21:16:59