Za nami pierwsze trudne dni

Za nami pierwsze trudne dni. Możliwe, że przed nami równie niełatwe. Dotkliwe, niedogodne, bo nie tylko żyjemy w poczuciu zagrożenia, ale i musimy dokonać w naszej codzienności radykalnych zmian. A te zawsze wiążą się z wysiłkiem adaptacyjnym.  Zmiana trybu życia, stałych nawyków, konieczność różnych ograniczeń i izolacji to wyzwanie dla dorosłych i dzieci.

Jak przetrwać ten okres zdrowo informują lekarze. Stosowanie się do ich wytycznych to niewątpliwie obywatelski obowiązek, wyraz solidarności w walce o ludzkie życie.

Jak wykorzystać konstruktywnie ten okres w rodzinach, opiekując się maluchami podpowiadają nauczyciele naszego przedszkola. Zabawy, edukacja – wspólne spędzanie czasu –choć nieplanowane i wymuszone epidemią - może zaowocować pogłębieniem relacji, rozwojem zainteresowań, nauką nowych umiejętności i wreszcie radością z bliskości, o którą tak trudno w codziennym pośpiechu i nawale obowiązków.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na inny, emocjonalny wymiar sytuacji, w której się znaleźliśmy. Dzieci są doskonałymi obserwatorami naszych zachowań, jak czuły barometr okazują wrażliwość i reagują na  uczucia i zmiany nastroju. Nie warto ich maskować, przykrywać żartem; nie można też z drugiej strony dzielić się własnym strachem, złością, rezygnacją czy bezradnością. To od nas, dorosłych musi płynąć poczucie bezpieczeństwa i oparcia dla dzieci.

Po zmierzeniu się z własnymi rozterkami niewątpliwie potrzebna jest rozmowa z dzieckiem. Ukierunkować ją mogą wcześniejsze pytania dziecka i jego zachowanie  – wskażą obszary i charakter zainteresowania tematem. By dobrze się do tego przygotować, polecamy tekst artykułu zamieszczonego poniżej oraz skorzystanie z ilustrowanej książeczki opracowanej przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Treść jest dostępna bezpłatnie na www.mamyprojekt.pl oraz na stronie www.mindheart.co/descargables.( „Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?” Pobierz bezpłatny poradnik; MedExpress.pl )

Udostępniamy też informacje z PERSEVERE o lęku - https://www.facebook.com/CWRPersevere/photos/pcb.2990101467712965/2990091457713966/?type=3&theater
"Lęk i strach to tak jak zmysły, ważne wyposażenie każdego człowieka niezależnie od jego wieku. Gdy coś nam zagraża i zaczynamy się bać, istnieje realna szansa, że zachowamy się tak, by uniknąć niebezpieczeństwa".

Przedstawiamy propozycje grafomotoryczne dla Smyka

Data dodania: 2020-03-18 10:39:02