Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Za nami pierwsze trudne dni

Za nami pierwsze trudne dni

Za nami pierwsze trudne dni. Możliwe, że przed nami równie niełatwe. Dotkliwe, niedogodne, bo nie tylko żyjemy w poczuciu zagrożenia, ale i musimy dokonać w naszej codzienności radykalnych zmian. A te zawsze wiążą się z wysiłkiem adaptacyjnym.  Zmiana trybu życia, stałych nawyków, konieczność różnych ograniczeń i izolacji to wyzwanie dla dorosłych i dzieci.

Jak przetrwać ten okres zdrowo informują lekarze. Stosowanie się do ich wytycznych to niewątpliwie obywatelski obowiązek, wyraz solidarności w walce o ludzkie życie.

Jak wykorzystać konstruktywnie ten okres w rodzinach, opiekując się maluchami podpowiadają nauczyciele naszego przedszkola. Zabawy, edukacja – wspólne spędzanie czasu –choć nieplanowane i wymuszone epidemią - może zaowocować pogłębieniem relacji, rozwojem zainteresowań, nauką nowych umiejętności i wreszcie radością z bliskości, o którą tak trudno w codziennym pośpiechu i nawale obowiązków.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na inny, emocjonalny wymiar sytuacji, w której się znaleźliśmy. Dzieci są doskonałymi obserwatorami naszych zachowań, jak czuły barometr okazują wrażliwość i reagują na  uczucia i zmiany nastroju. Nie warto ich maskować, przykrywać żartem; nie można też z drugiej strony dzielić się własnym strachem, złością, rezygnacją czy bezradnością. To od nas, dorosłych musi płynąć poczucie bezpieczeństwa i oparcia dla dzieci.

Po zmierzeniu się z własnymi rozterkami niewątpliwie potrzebna jest rozmowa z dzieckiem. Ukierunkować ją mogą wcześniejsze pytania dziecka i jego zachowanie  – wskażą obszary i charakter zainteresowania tematem. By dobrze się do tego przygotować, polecamy tekst artykułu zamieszczonego poniżej oraz skorzystanie z ilustrowanej książeczki opracowanej przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Treść jest dostępna bezpłatnie na www.mamyprojekt.pl oraz na stronie www.mindheart.co/descargables.( „Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?” Pobierz bezpłatny poradnik; MedExpress.pl )

Udostępniamy też informacje z PERSEVERE o lęku - https://www.facebook.com/CWRPersevere/photos/pcb.2990101467712965/2990091457713966/?type=3&theater
"Lęk i strach to tak jak zmysły, ważne wyposażenie każdego człowieka niezależnie od jego wieku. Gdy coś nam zagraża i zaczynamy się bać, istnieje realna szansa, że zachowamy się tak, by uniknąć niebezpieczeństwa". 

Przedstawiamy propozycje grafomotoryczne dla Smyka

 
Data dodania: 2020-03-18 10:39:02
Data edycji: 2020-03-18 10:44:12
Ilość wyświetleń: 321
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

40-203 Katowice

Al. Roździeńskiego 88

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej