„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz
Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się, ale strasznie nudzą się w deszczDo flaszeczek złapią muszek, wypuszczają puch z poduszek (…)”.
Któż nie pamięta tej piosenki śpiewanej dawno, dawno temu w Kabarecie Starszych Panów? Deszcz nie pada, ba - nawet pięknie świeci słońce za oknem, ale nasze dzieci nie mogą się nim cieszyć, bawić się i hasać na świeżym powietrzu. By jednak nie wypuszczały puchu z poduszek zróbmy coś wspólnie, by wypełnić czas, którego z dnia na dzień zrobiło się aż za dużo.
Podajemy kilka sprawdzonych przepisów na materiały, które mogą być bazą do fantastycznej zabawy, rozwijania kreatywności, a przede wszystkim ćwiczenia sprawności rączek od maluchów aż do starszaków. Na każdym etapie rozwoju dziecka ćwiczenia manualne są bardzo potrzebne, stanowią bowiem bazę do wypracowania prawidłowego chwytu, rączka nie męczy się tak szybko, a umiejętności takie jak pisanie, wycinanie nie będą już takie trudne.
Masa papierowa
Rwiemy papier na małe kawałki, zalewamy wodą, pozostawiamy na noc. Następnego dnia dodajemy klej do tapet i mąkę, wszystko dokładnie mieszamy. Jeśli masa jest mało gęsta, dodajemy mąki. Wykonane z masy rzeźby suszymy najlepiej w miejscu ze stałym dostępem powietrza. Wyschnięte prace można malować farbami.
Piasek zawsze mokry
W misce dokładnie łączymy składniki. Powstaje sypka, wilgotna substancja, przypominająca piasek, z której można robić babki.
Kolorowy ryż
Ryż wsypujemy do słoika, wlewamy odrobinę(łyżeczkę) octu barwnik, zakręcamy słoik i energicznie potrząsamy. Odkręcamy słoik i czekamy, aż gotowy produkt wyschnie.
Zabaw ryżem jest wiele: możemy mieszać kolory, przesypywać, wyklejać. Jest niezastąpiony przy zabawie w sklep. Ryżem bawimy się suchymi rączkami, przy kontakcie z wodą ryż farbuje.
Farbki do malowania palcami
Na każdy kolor farbki potrzeba:
Barwnik wymieszaj z woda (każdy kolor osobno) dodaj mąkę i dobrze wymieszaj, żeby nie było grudek. Gotowe!
Farbki przechowuj do 2 tygodni w lodówce w szczelnie zamkniętych słoiczkach.
Przepis na sztuczny śnieg - jadalne i odpowiednie dla maluchów
To jeden z najprostszych przepisów na sztuczny śnieg – potrzebujemy tylko 2 składniki. Wodę dodajemy do mąki, w niewielkiej ilości, sprawdzając czy śnieg zaczyna się zlepiać w kulki. Trzeba pamiętać, żeby nie dodać za dużo wody, bo uzyskamy wówczas ciecz zamiast śniegu. Śnieg wytrzymuje kilka dni w otwartym pojemniku – gdy przeschnie zawsze można dodać wodę w celu ponownej reaktywacji :)
Jak zrobić gluta- najprostszy przepis
Do przygotowanej miseczki należy wlać kilka łyżek kleju (3-5) i taką samą ilość wody. Masę należy dokładnie wymieszać. Jeśli slime /glut - ma być kolorowy, w tym miejscu dodaje się barwnik spożywczy. Następnie trzeba dolać łyżkę żelu do prania, a całość energicznie wymieszać łyżką. Jeśli konsystencja gluta, sprawdzana palcem, nie jest zadowalająca, należy wlać jeszcze odrobinę żelu. Ostatnim etapem pracy jest ugniatanie masy w dłoni. Powinno to trwać kilka minut. Ważne, by gluta przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku.
Życzymy udanej zabawy, wykonane prace można fotografować i chwalić się nimi :)
To co dzieci lubią najbardziej, to być docenionym!!!
40-203 Katowice
Al. Roździeńskiego 88