Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, upamiętniające jedne z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska oraz kształtowania się granic II Rzeczypospolitej, która w 1918 r. odzyskała niepodległość. Stanowi wyraz hołdu dla powstańców i działaczy plebiscytowych w latach 1919-1921 walczących o przyłączenie regionu do Polski.