Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Idzie wiosna w trudnych czasach

Idzie wiosna w trudnych czasach

IDZIE   WIOSNA  w trudnych czasach...

          Nadchodząca Wiosna

 

Wszyscy bardzo często narzekamy na brak czasu: nie mamy kiedy odpocząć, nie mamy kiedy rozwijać swoich zainteresowań, uprawiać sportu, często brakuje czasu na dbanie o własne zdrowie i leczenie, ale niestety najczęściej brakuje czasu na zabawę z własnym dzieckiem. Do tej pory tak mówiliśmy… Teraz jednak przyszedł czas, kiedy większość z nas będzie spędzać całe dnie ze swoimi dziećmi w domu z powodu zagrażającej epidemii. Jak dostosować się do nowych okoliczności zachowując dystans, nie ulegając nadmiernym emocjom, a przede wszystkim nie tracąc cierpliwości. Wszyscy bowiem jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Spróbujcie Państwo wykorzystać proponowane zabawy.                                             

Najważniejsza jest uwaga, jaką dajemy dziecku. Jeśli patrzymy z uwagą na nasze dziecko, słuchamy go, odpowiadamy na jego pytania, to jest bardziej wartościowe, niż np. godziny spędzone wspólnie przed telewizorem. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby znalazło się w ciągu dnia więcej czasu na wspólną zabawę. Oto propozycje:   

 

  1. Można grać w gry planszowe: Chińczyk, Memory, gry z Kubusiem Puchatkiem, Karty „Piotruś”, Domino, Warcaby, Loteryjki i wiele innych.  

  1. Zabawy plastyczne - dzieci uwielbiają malowanie farbami, często dużo bardziej niż rysowanie kredkami. Lepienie plasteliną, ciastoliną rozwija dziecięce rączki. Zróbmy wspólnie kolaż, z niepotrzebnych reklam, katalogów, wycinając i naklejając na kartkę z bloku technicznego można stworzyć piękny obraz, wykazując się kreatywnością i ćwicząc rączkę, trzeba bowiem wycinać, a to trudna umiejętność.                                                                                                                    
  2. Na zbliżające się Święta Wielkanocne wykonajmy razem z dzieckiem ozdoby świąteczne i pisanki do koszyczka.  
  3. Zabawy aktywne, rozwijające wyobraźnię dziecka. To są zabawy, które na pewno większość rodziców zna z własnego dzieciństwa, np. tworzenie swojego domku po stołem albo z kartonów, za łóżkiem, w namiocie  …. Puśćmy wodze fantazji. Przypomnijmy sobie, które zabawy sprawiały nam radość….                                                                  


    Bogaty zestaw zabaw można znaleźć tutaj:

    https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/

       
    1. Nie można pominąć czytania książek, które od zawsze wzbogacają świat dziecka, jego wyobraźnię, zasób słownictwa, a także umiejętność koncentracji uwagi, doskonaląc uwagę słuchową dziecka i koncentrację. Po przeczytaniu bajki lub opowiadania zadajmy dziecku kilka pytań dotyczących ich treści. Zorientujemy się w ten sposób, czy uważniesłuchało i ile zapamiętało. 
  4. Bardzo ważną formą zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest ruch  pod każdą postacią. W warunkach domowych może to być wesoła zabawa przy muzyce, np. domowa dyskoteka. 
  5. Prawie każde z naszych dzieci ma już swoje zainteresowania. Spróbujmy się dowiedzieć, co najbardziej interesuje naszego syna, córkę i wspólnie spróbujmy te zainteresowania rozwijać. Jeżeli są to samochody zróbmy album wklejając zdjęcia, rysunki ulubionych marek (znajdziemy w starych gazetach, w Internecie, wspólnie narysujmy). Ktoś inny uwielbia zwierzęta zróbmy to samo: poszperajmy w Internecie, uzupełniajmy zdjęcie czy rysunek zwierzaka o ważne informacje na jego temat.             
  6.  Pobawmy się w „podróż palcem po mapie” - zakręćmy globusem, jeżeli mamy, jeśli nie, to wyciągnijmy dawno nie używane mapy. Z zamkniętymi oczami na zmianę dziecko z rodzicem wskazuje miejsce, a potem wspólnie szukamy informacji o kraju, wyspie, kontynencie... Tym sposobem rozwijamy poznawczo nasze pociechy.       

    9. Pozostaje pytanie o gry komputerowe i telewizyjne?


    Ale ja przewrotnie zapytam, czy jest to forma spędzania czasu razem z rodzicem, czy też wygodne pozostawienie dziecka przed monitorem z gwarancją, że przez dłuższy czas nie będzie nam zawracać głowy???        

     

               

     

     

    Poza tym pamiętajmy: system nerwowy dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna się męczyć już po jednej godzinie spędzonej przed komputerem!!!

Data dodania: 2020-06-02 21:15:59
Data edycji: 2020-06-02 21:17:22
Ilość wyświetleń: 461
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

40-203 Katowice

Al. Roździeńskiego 88

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej