Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Ćwiczenia nazywania części ciała

Ćwiczenia nazywania części ciała

Ćwiczenia nazywania części ciała

Drzwi

Jest to wspaniała zabawa, podczas której dzieci ćwiczą nazywanie części ciała, których muszą użyć, aby przejść przez koło.

Pomoce - dla każdej pary koło

Uczestnicy – od 4 lat

Przebieg zabawy – Każda para, czyli dziecko z opiekunem, bierze sobie hula-hop. Jedno z was stawia koło na podłodze i przytrzymuje je, aby druga osoba mogła przejść przez te „drzwi”.

Chciałabym, abyście znaleźli rożne możliwości przekraczania okrągłych drzwi. Przejdźcie przez nie raz nienormalnie.

Czy potraficie przejść przez koło tyłem.., bokiem?..

Teraz pokażcie mi, jak przekraczacie hula hop, gdy przechodzi przez nią najpierw wasza dłoń...a może łokieć..

Raz jeszcze raz przejdźcie przez koło tyłem i powiedzcie mi, która część przechodzi wtedy jako pierwsza...Teraz przejdźcie przez koło  w jeszcze inny sposób. Tym razem partner, który trzyma hula hop zaproponuje wam, którą częścią ciała zaczniecie przechodzić przez koło...

Odwiedziny

Zabawa ta jest kontynuacją poprzedniej. Tym razem jednak otwory drzwiowe nie są już pionowe, co podnosi poziom jej trudności. Dzieci mogą wymyślać wiele różnych możliwości, jaka częścią ciała mają przejść przez te niezwykłe otwory.

Pomoce - dla każdej pary koło

Uczestnicy – od 4 lat

Przebieg zabawy – Każda para, czyli dziecko z opiekunem, bierze sobie hula-hop. Ustawcie się i wyobraźcie sobie , że koło jest drzwiami śmiesznego domku, ponieważ nie są one proste, lecz ukośne. Trzymajcie więc koło ukośnie i niech jego dolna część unosi się nieco nad podłogą.

Spróbujcie przejść przez koło za każdym razem w inny sposób. Raz przejdźcie najpierw głową, drugi raz najpierw stopą,następnym razem najpierw ręką. Od czasu do czasu można postawić dziecku wyzwanie, mówiąc: czy możecie przejść przez ukośne drzwi najpierw pupą, nosem, …

Uszy, nos, czubki palców

Podczas tej zabawy używamy piłki jako środka pomocniczego, aby wprawić w ruch różne części ciała.

Pomoce- -dla każdego dziecka piłka o średnicy 15-20 cm.

Uczestnicy – Od 5 lat.

Przebieg zabawy – Weźcie piłkę, połóżcie ją na podłodze i stańcie za nią. Za chwilę będę nazywać rożne części ciała , a wy macie je dotknąć ręką: ucho, nos, kolano, barki.. Sprawdzam czy znacie te części ciała.

Teraz użyjcie piłki. Gdy wypowiem nazwę części ciała, wtedy macie trzymać na niej piłkę. Zaczynamy. Dotknijcie piłki głową ..Dotknijcie piłki kolanem..Pokażcie mi jak dotykacie piłką pleców... Dotknijcie piłki podeszwą stóp...(Należy zwrócić uwagę na to, aby dzieci nie stawały na piłce. Proszę zachęcić dzieci do samodzielnego nazywania, jakie części ciała piłka ma dotykać).

Teraz spacerujcie po pokoju i róbcie z piłką to co powiem. Idźcie do przodu i trzymajcie piłkę na klatce piersiowej...Idźcie ostrożnie do tyłu i trzymajcie piłkę na swojej głowie..Idźcie w bok i trzymajcie piłkę przy kolanie...

Teraz próbując toczyć piłkę jedną ręką po podłodze..

Toczcie piłkę po podłodze, używając do tego jednej stopy..

Pokażcie mi, jak piłka toczy się nosem,  jednym łokciem..

Teraz możecie wymyślać sami inne sposoby, jak można toczyć piłkę po podłodze różnymi częściami ciała.

Opracowała Barbara Szastok na podstawie książki „Od stóp do głów” autorstwa Klausa Vopela

Data dodania: 2020-04-19 16:03:57
Data edycji: 2020-04-19 16:05:32
Ilość wyświetleń: 1062
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

40-203 Katowice

Al. Roździeńskiego 88

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook